Un cuvant pentru fiecare!
Fiind oameni intre oameni, cautam in mod constant prezenta si compania semenilor. Cautam comunicare, impartasire, comunitate. Si desi uneori ceilalti ne dezamagesc prin gesturile si comportamentele lor, umanul din noi insine ne impinge mai departe spre descoperirea umanului din cei care, mai mult sau mai putin pasager, sunt prezenti la un moment dat in viata noastra. Forumok.forumulmeu.ro a fost creat pentru a mijloci intalnirea dintre mine si tine, dintre ea si el, dintre noi si ceilalti. Conceptul care sta la baza acestui site este acela al catalizarii contactului dintre membri prin desfasurarea unor activitati in care sa se faca manifeste personalitatea fiecaruia in toata amploarea sa, incepand de la teme de discutie riguros dirijate la crearea sau importul de profile bine dezvoltate. Finalitatea este aceea de a ne face simtita prezenta intr-o comunitate in care ceea ce tine de profunzimile si specificitatile individualitatii este sau devine relevant
Un cuvant pentru fiecare!
Fiind oameni intre oameni, cautam in mod constant prezenta si compania semenilor. Cautam comunicare, impartasire, comunitate. Si desi uneori ceilalti ne dezamagesc prin gesturile si comportamentele lor, umanul din noi insine ne impinge mai departe spre descoperirea umanului din cei care, mai mult sau mai putin pasager, sunt prezenti la un moment dat in viata noastra. Forumok.forumulmeu.ro a fost creat pentru a mijloci intalnirea dintre mine si tine, dintre ea si el, dintre noi si ceilalti. Conceptul care sta la baza acestui site este acela al catalizarii contactului dintre membri prin desfasurarea unor activitati in care sa se faca manifeste personalitatea fiecaruia in toata amploarea sa, incepand de la teme de discutie riguros dirijate la crearea sau importul de profile bine dezvoltate. Finalitatea este aceea de a ne face simtita prezenta intr-o comunitate in care ceea ce tine de profunzimile si specificitatile individualitatii este sau devine relevant
Un cuvant pentru fiecare!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un cuvant pentru fiecare!

Lipsa de comunicare este mai profunda si mai nociva decat orice alta lipsa. Pretuiti ceea ce aveti deja!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ora exacta
Ultimele subiecte
» Biblioteca Mihai LEONTE din Petia
Cum definiti voi iubirea? EmptyDum Sept 28, 2014 9:51 pm Scris de Mihai LEONTE

» Fantezi sexuale
Cum definiti voi iubirea? EmptyMier Mai 07, 2014 7:40 pm Scris de feli34feli

» Salutare si bine v-am gasit!
Cum definiti voi iubirea? EmptyVin Noi 15, 2013 3:14 pm Scris de dani_ela

» AI DEVENIT UN NUME SCRIS PE O CRUCE...autor Mihai LEONTE
Cum definiti voi iubirea? EmptySam Sept 28, 2013 2:06 am Scris de Mihai LEONTE

» HAINE DAMA ONLINE IEFTINE
Cum definiti voi iubirea? EmptySam Aug 31, 2013 2:27 am Scris de bianca638

» MIRAJELE ALBASTRE 2008...volum al poetului Mihai LEONTE
Cum definiti voi iubirea? EmptyDum Apr 21, 2013 2:10 pm Scris de Mihai LEONTE

» Ce se afla intr-o ceasca de cafea ?
Cum definiti voi iubirea? EmptyVin Dec 14, 2012 9:11 pm Scris de VASILESCU

» Ortodoxia..
Cum definiti voi iubirea? EmptyJoi Dec 13, 2012 8:12 pm Scris de adminforumok

» Cum ma simt?
Cum definiti voi iubirea? EmptyJoi Dec 13, 2012 8:11 pm Scris de adminforumok

Galerie
Cum definiti voi iubirea? Empty
Statistici
Avem 258 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: jetro

Membrii nostri au postat un numar de 3846 mesaje în 631 subiecte
Cuvinte-cheie
Subiectele cele mai active
Impreuna la o cafeluta, ceai...
In aceasta zi!
Salutare si bine v-am gasit!
Bun venit tuturor!
In acesta seara!
Credeti in autenticitatea iubirii gasite pe internet?
La multi ani draga si iubita prietena...ILEANA-NURILUSA
Dorinte de tot felul
Servus !! Bun venit pe pagina mea...ADY-ELENA
Provocare...
Subiectele cele mai vizionate
Impreuna la o cafeluta, ceai...
Fantezi sexuale
La multi ani draga si iubita prietena...ILEANA-NURILUSA
Servus !! Bun venit pe pagina mea...ADY-ELENA
Ura este doar o alta fata a iubirii?
Salutare si bine v-am gasit!
In acesta seara!
In aceasta zi!
Bun venit tuturor!
Provocare...
Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Admin
Cum definiti voi iubirea? Doorin10Cum definiti voi iubirea? Alijn710Cum definiti voi iubirea? Doorin11 
Alexandrina
Cum definiti voi iubirea? Doorin10Cum definiti voi iubirea? Alijn710Cum definiti voi iubirea? Doorin11 
Ana
Cum definiti voi iubirea? Doorin10Cum definiti voi iubirea? Alijn710Cum definiti voi iubirea? Doorin11 
Vilhelm
Cum definiti voi iubirea? Doorin10Cum definiti voi iubirea? Alijn710Cum definiti voi iubirea? Doorin11 
Intuneric
Cum definiti voi iubirea? Doorin10Cum definiti voi iubirea? Alijn710Cum definiti voi iubirea? Doorin11 
Roses
Cum definiti voi iubirea? Doorin10Cum definiti voi iubirea? Alijn710Cum definiti voi iubirea? Doorin11 
Florina
Cum definiti voi iubirea? Doorin10Cum definiti voi iubirea? Alijn710Cum definiti voi iubirea? Doorin11 
abis
Cum definiti voi iubirea? Doorin10Cum definiti voi iubirea? Alijn710Cum definiti voi iubirea? Doorin11 
Elisa
Cum definiti voi iubirea? Doorin10Cum definiti voi iubirea? Alijn710Cum definiti voi iubirea? Doorin11 
Eva
Cum definiti voi iubirea? Doorin10Cum definiti voi iubirea? Alijn710Cum definiti voi iubirea? Doorin11 
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator
Cei mai activi postatori ai lunii
Niciun utilizator
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
TOP-RO - Top siteuri din Romania top ro

 

 Cum definiti voi iubirea?

In jos 
+20
Mandruta56
Andrei
alafandy
Florin-Martin
Raza de soare
Marilena
Laurastelistashik
Sebastian
Sendi
Maria
Vilhelm
abis
Mioara
Tilica00
Allysledy
Elena60
alessa
Violeta
Vasile
Ana
24 participanți
AutorMesaj
Ana
Membru senior
Membru senior
Ana


Mesaje : 73
Data de inscriere : 27/01/2011
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyDum Iun 05, 2011 5:09 pm

Chiar aici doresc ca fiecare sa definim iubirea asa cum vedem noi...fara copi paste. Cum vede fiecare iubirea in felul lui.
Sus In jos
Vasile
Membru senior
Membru senior
Vasile


Mesaje : 31
Data de inscriere : 04/06/2011

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyMier Iun 15, 2011 2:21 am

Iubire,dragoste, sentimente, toate acestea pot avea nultiple denumiri, pot exprima atâtea stări... Cred că iubirea ar trebui să fie mai mult simţită decât vorbită sau scrisă. Poate lua atâtea forme, poate avea atâtea nuanţe. De ce nu am putea să iubim şi o fiinţă fără raţiune, un câine spre exemplu. Putem fi siguri ca iubirea lui e necondiţionată, ca nu asteaptă altceva în schimb, de la noi, raţionalii, decât o mângâiere şi o vorbă spusă cu afecţiune. Ei bine, dacă ne referim la oameni, lucrurile se schimbă, se complică. Oamenii vor, mai presus de cuvinte, dovezi de afecţiune... zilnic, nu doar la ocazii speciale... iubirea ,dragostea, cum vrem să-i spunem, are nevoie de hrană, are nevoie să fie ţinută în viaţă. Sunt oameni care înţeleg prin sentimente ,lucruri materiale.Iar atunci când lucrurile materiale strălucesc pretutindeni, iar cele ce ar trebui să conteze cu adevărat sunt complet ignorate, denaturate şi batjocorite, situaţia se schimbă, peisajul devine trist, iar florile se transformă în grămezi de gunoi...
De fapt, mă întreb sincer, dacă mai există sentimente adevărate, oameni pentru care merită să te lupţi cu întreaga lume, oameni speciali, pe care simţi nevoia să-i cauţi şi să-i vezi, pentru simpla lor prezenţă. Ar trebui să căutam sentimentele, în esenţa lor,în profunzimea lor,să nu ne mai ghidăm după lucruri exterioare, când vorbim de dragoste faţă de cineva. Pentru a ne da seama cum arată sentimentele, în starea lor primordială, pură, nemodificată de social, ar trebui să ne imaginăm doi oameni goi sărutându-se într-o pădure la răsăritul soarelui, pe o pajişte acoperită de roua diminetii. S-ar putea spune că am tendinţa să idealizez, să poetizez, dar sunt absolut convinsa că sentimentele adevărate nu au absolut nici o legătură cu socialul, cu materialul. De fapt, mă întreb dacă mai putem vorbi de dragoste, în împrejurarile actuale... dacă oamenii mai pot simţi cu adevarat, sufocaţi, agresaţi permanent de cotidian... Nu vreau să mă hazardez şi să spun că sentimentele adevarate au dispărut complet, au fost amputate definitiv, dar e adevărat că sunt pe cale de dispariţie... şi tot mai puţini oameni ştiu şi pot să le păstreze nealterate. Oamenii îşi fac declaraţii, care mai de care mai colorate, mai patetice, mai pompoase, pentru a face paradă cu sentimentele lor, dar câţi sunt în stare să mai scrie şi, cel mai important, să mai simtă aceleaşi lucruri, peste 30, 40 de ani?Avem tendinţa să transformăm iubirea într-o marfă, în ceva comercial, care se poate cumpăra cu bani, dintr-un raft de magazin. Nimic mai nociv, nimic mai trist. Iubirea nu e un obiect, un lucru, e ceva viu, care pulseaza în noi, care există, trăieşte odată cu noi. Am auzit oameni spunând: ca să-ţi arăt cât te iubesc, ţi-am cumparat ultimul model de limuzină, cele mai scumpe bijuterii. Nimic mai dăunător pentru doi oameni implicaţi într-o relaţie. Cu cât oamenii progresează mai mult din punct de vedere social, material, cu atât se înstrăinează mai mult, devin mai reci, mai indiferenţi. Cred că nimic nu e întâmplător în această lume, ne naştem cu un scop şi ne îndreptăm spre ceva. Cred, de asemenea, în ideea de suflete pereche, de oameni ce s-au născut să se întâlnească, într-o anumită perioadă din viaţa lor, mai devreme sau mai târziu, sau poate niciodată... Dar atunci când doi oameni s-au căutat atâta timp şi, în sfârşit, s-au găsit, au ajuns să se întâlnească, iar dragostea lor sa devina realitate, se poate spune că e cel mai frumos lucru din lume... Doi oameni născuţi unul pentru celălalt, meniţi să fie impreună pâna la apusul zilelor, nu pot înţelege cuvântul despărţire, nu pot cunoaşte infidelitatea, interesele separate, nu ştiu să preţuiască lucrurile materiale, şi nu pot uita niciodată lucrurile care contează cu adevărat în viată. Oamenii predestinaţi unul celuilalt rămân împreună în orice condiţii şi în orice împrejurare.
În situaţii dificile,atunci când viaţa le pune la încercare sentimentele, loialitatea, devotamentul, acei oameni deosebiţi de ceilalţi, nu se gândesc nici un moment la o posibilă despărţire, la un posibil abandon al relaţiei, şi asta nu din obligaţie, ci doar pentru că nu pot face asta, nu se pot rupe în două, fiind legaţi printr-o legătură ce îi face inseparabili, de nedespărţit. Partenerul din relaţie este privit întocmai ca un suflet lipit printr-o legătură invizibilă; şi nu spun poveşti: am întâlnit oameni care nu au putut trăi unul fără celălalt şi la scurt timp după dispariţia fizică a unuia dintre parteneri, celălalt a ales să-l urmeze, poate într-o lume mai curată şi mai bună. Am întâlnit, de asemenea, cazuri în care, după dispariţia unuia dintre parteneri, cel care i-a supravieţuit a ales să nu-şi mai refacă viaţa printr-o casătorie, sau o altă relaţie, iar motivul alegerii a fost nu social, de imagine, raportat la opinia celorlalţi,ci, pur şi simplu, pentru că acel om nu mai putea concepe şi accepta în viaţa sa o altă persoană, care să ia locul celei dispărute. Aş încheia spunând că iubirea nu are nevoie obligatoriu de declaraţii nesfârşite şi siropoase. Cea mai sinceră şi frumoasă declaratie pe care o poţi face unei persoane speciale din viaţa ta ar fi să-i mai poţi spune după o viaţă întreagă petrecută împreună, încă să-i mai poţi şopti sincer şi tandru: ”Te iubesc pentru că exişti în viaţa mea!“

http://www.timpul.ro/document.php?id=6891
Sus In jos
Violeta
Membru senior
Membru senior
Violeta


Mesaje : 68
Data de inscriere : 03/06/2011
Varsta : 57
Localizare : Galati

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyMier Iun 15, 2011 3:18 pm

Mai Vasile, eu care crede-am ca totul e scris de tine... grin , Oricum Vasile apreciez gestul tau, poate ca tu ai citit asta si esti de aceaisi parere, deci felicitari! prieteni
Sus In jos
alessa
Membru
Membru
alessa


Mesaje : 7
Data de inscriere : 24/05/2011

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptySam Iun 25, 2011 10:50 pm

Iubirea...zic eu inseamna lacrimi, multa suferinta...foarte mult de lucru si fericire. Iubirea este de multe feluri, tu vio aici te referi doar la iubirea de relatie, asta am inteles eu. Pentru ca poate fi si iubirea parinteasca si mai multe. Deci iubirea dintre un barbat si o femeie nu are definitie si este unica pentru fiecare.
Sus In jos
Elena60
Membru senior
Membru senior
Elena60


Mesaje : 16
Data de inscriere : 16/06/2011

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyDum Iun 26, 2011 12:28 am

Iubirea are multe definiti si fiecare dupa mintea lui, numai ca iubirea nu ne va lasa sa gandim cu mintea...iubirea e suflet. In iubire trebuie sa oferi si la un moment dat vei primi. Se poate intampla sa dai si sa nu primesti nimic si asta sa ti se intample de la cel care candva iti declara dragoste eterna, cel care iti alina durerea si te facea sa te simti iubit, si cand colo te lovesti si te trezesti ca totul a fost doar minciuna si ramai dezamagit.
Sus In jos
Allysledy
Membru senior
Membru senior
Allysledy


Mesaje : 36
Data de inscriere : 10/06/2011
Varsta : 48
Localizare : Focsani

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyDum Iun 26, 2011 1:01 am

Iubirea e farmecul vieti, trebuie doar sa-ti gasesti jumatatea
Sus In jos
Tilica00
Membru senior
Membru senior
Tilica00


Mesaje : 51
Data de inscriere : 10/06/2011
Varsta : 63
Localizare : Galati

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyDum Iun 26, 2011 1:56 am

Am citit multe definiti pe internet. Pentru mine iubirea in zilele noastre e prost inteleasa si ca sa spun mai mult am sa pun aici ceva ce am gasit si mi-a placut. Nu pun sursa deoarece nu se stie cine este autorul, pentru ca e peste tot pe internet. Ia iutati ce spune cineva:
Iubirea este singurul lucru frumos din viata asta si chiar daca ajungi sa suferi,vei fi fericit ca ai avut ocazia sa iubesti. Vei fi fericit ca pentru o clipa, el sau ea era totul pentru tine. Faceai totul in numele ei sau a lui, ai fi mutat si muntii din loc doar de dragul iubirii.
Din pacate, in zilele noastre iubirea este perceputa ca un mijloc, ca un scop, ca un interes. Este adeseori confundata cu ideea de atractie fizica, cu ideea de indragosteala copilareasca sau cu ideea de sex. In ziua de azi, iubirea e orice, numai ce ar trebui sa fie nu mai este. Omul a tranformat iubirea din sentiment in obiect si a gresit. A incercat s-o schimbe pe placul lui si iar a gresit pentru ca n-o poti schimba; iar cand nu mai esti demn de ea, o pierzi precum un parfum ce nu persista. Iubirea e mereu acolo, dar precum credinta, cand te indepartezi de ea, cand nu mai crezi in ea, n-o mai poti simti si din aceasta cauza te vezi izolat, te vezi singur. Sunt intru totul de acord cu ce scrie acesta persoana.
Sus In jos
http://www.forumok.forumgratuit.ro
Mioara
Membru senior
Membru senior
Mioara


Mesaje : 12
Data de inscriere : 19/06/2011
Varsta : 68
Localizare : Italia...Cluj

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyDum Iun 26, 2011 2:31 am

Pareri sunt multe si unice...cat despre definitie, nu cred ca exista definitie in iubire. Daca e sa spunem cum vedem noi iubirea este cu totul alt ceva. Eu vad iubirea in culoare roz.
Sus In jos
abis
Membru senior
Membru senior
abis


Mesaje : 76
Data de inscriere : 01/06/2011
Localizare : Braila

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyDum Iun 26, 2011 3:06 am

Iubirea este atunci cand esti unul pentru altul intru totul. Iubirea este de mai multe feluri se iubeste in multe feluri insa de un lucru sigur sunt convinsa ca iubim o singura data in viata.
Sus In jos
Vilhelm
Membru senior
Membru senior



Mesaje : 35
Data de inscriere : 20/06/2011
Localizare : Roman

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyDum Iun 26, 2011 4:10 am

Iubirea este un sentiment sublim...oricat ai fi de bogat sarac...ea nu tine cont de situatia materiala...e mai presus de cuvinte ..imi este aproape imposibil sa ii dau o definitie exacta. Cu certitudine am trait acest sentiment numit iubire...e magic...cum te poate conduce sa faci lucruri nebanuite ..cand iubesti esti asa cum se spune legat la ochi...la varsta mea pot spune ca am iubit si inca iubesc. iubirea va ramane vesnic in suflet chiar daca ne despartim.
Sus In jos
http://coltisorderai.blogspot.com
Maria
Membru senior
Membru senior
Maria


Mesaje : 37
Data de inscriere : 18/06/2011
Varsta : 63
Localizare : oradea

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyDum Iun 26, 2011 4:31 am

Fiecare sac isi are si peticul nu? Toti mai devreme sau mai tarziu ne gasim sufletul pereche. Iubirea nu are explicatie nici varsta...iubirea ne da viata...iubirea ne duce in desert. Toti avem dreptul la iubire...toti avem dreptul sa incercam.
Sus In jos
Sendi
Membru senior
Membru senior
Sendi


Mesaje : 11
Data de inscriere : 07/06/2011
Localizare : Italia

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyDum Iun 26, 2011 4:34 am

Aceasta intrebare zace pe buzele omenirii de sute de ani..poate chiar mii...Cea mai simpla definitie...este o emotie....o traire...o stare sufleteasca plina de implinire si fericire....restul definitie depinde de la persoana la persoana...pentru ca sincer eu nu pot explica in cuvinte iubirea....si inca ceva iubirea se masoara cu suferinta...Si am si eu o intrebare pentru tine...Daca stim ca la finalul iubirii este suferinta ...de ce o cautam cu atata ardoare?
Sus In jos
Sebastian
Membru senior
Membru senior



Mesaje : 27
Data de inscriere : 18/06/2011

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyDum Iun 26, 2011 5:01 am

Iubirea e cel mai frumos sentiment...iubirea apropie oameni ii face mai buni...ii poate schimba, mare pacat ca uni nu vor sa aprecieze asta si tot cauta ceva ce nu va gasi niciodata.
Sus In jos
Laurastelistashik
Membru
Membru
Laurastelistashik


Mesaje : 7
Data de inscriere : 05/06/2011

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyDum Iun 26, 2011 5:07 am

De multe ori iubirea este asemanata cu un joc de carti si joci pana la ultima carte. Cand pierzi iti asumi rolul de invins si continui sa joci mai departe. Depinde de inima smiley006
Sus In jos
Marilena
Membru senior
Membru senior
Marilena


Mesaje : 19
Data de inscriere : 16/06/2011

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyDum Iun 26, 2011 5:10 am

Respect...loialitate...daruire totala, fidel in toate. Asta numesc eu iubire.
Sus In jos
Raza de soare
Membru senior
Membru senior



Mesaje : 12
Data de inscriere : 25/05/2011

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyDum Iun 26, 2011 10:15 pm

Daca ma intreba cineva cu putin timp in urma cum definesc eu iubirea...sincer nu cred ca pute-am spune mare lucru. Pentru ca iubirea cere sacrificii nu are definitie. Toti asteptam sa ni se ofere ceea ce daruim in aceasi cantitate si calitate,iar atunci cand simtim ca nu primim pe masura asteptarilor noastre,ne retragem. Atunci numai este iubire.
Sus In jos
Florin-Martin
Membru
Membru
Florin-Martin


Mesaje : 6
Data de inscriere : 25/05/2011

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyDum Iun 26, 2011 10:29 pm

Iubirea e fiinta. Toti vrem sa fim iubiti si sa iubim. Multi reusim, insa nu stim sa pretuim mai departe iubirea. Iubirea are nevoie de protectie pentru... iubire fara lacrimi nu exista. Cum spune si Eminescu ... "Mii de lacrimi nu-i ajung / Si tot mai multe cere...
Sus In jos
alafandy
Membru senior
Membru senior
alafandy


Mesaje : 18
Data de inscriere : 16/06/2011
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyDum Iun 26, 2011 10:40 pm

Iubirea la inceput este frumoasa, totul roz, apoi sufletul se intuneca si sufera. Vinovati de asta suntem noi, in primul rand suntem iresponsabili, deoarece nu suntem in stare sa ne asumam, greselile si cautam mereu un viniovat. Nu cred ca iubirea ne face sa suferim, ci noi insine, suntem vinovati.
Sus In jos
Andrei
Membru senior
Membru senior
Andrei


Mesaje : 20
Data de inscriere : 20/06/2011
Varsta : 54
Localizare : undeva...candva

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyJoi Iun 30, 2011 9:13 pm

A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb, aceasta este adevarata iubire care te inalta si te purifica de tot ce e murdar in lumea aceasta.
Dumnezeu este iubire. Cand facem loc iubirii in sufletul nostru, practc ii facem loc lui Dumnezeu insusi. Pentru ca iubirea sa poate intra in noi, egoul trebuie sa plece. Daca intra egoul, iubirea pleaca. Daca pleaca egoul, intra iubirea. Un om egoist nu va putea sa iubeasca. Egoul si iubirea se exclud reciproc, tot asa cum finitul nu poate sa se compare cu infinitul, tot asa cum intunericul nu poate fi acolo unde este lumina.
Sus In jos
abis
Membru senior
Membru senior
abis


Mesaje : 76
Data de inscriere : 01/06/2011
Localizare : Braila

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyDum Iul 03, 2011 2:08 am

"Dragoste se cheama atunci cand viata ta se contopeste firesc cu cea a persoanei iubite, cand sufletul tau se impleteste strans cu al celuilalt"– Michel Zevaco
Sus In jos
Mandruta56
Membru veteran
Membru veteran
Mandruta56


Mesaje : 192
Data de inscriere : 26/05/2011
Varsta : 68
Localizare : botosani acum in lupeni

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptySam Iul 09, 2011 2:24 am

Sus In jos
Tropos
Membru senior
Membru senior
Tropos


Mesaje : 34
Data de inscriere : 14/06/2011
Varsta : 57
Localizare : oradea

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyMier Sept 21, 2011 1:04 am

Iubirea ,la fel ca si increderea rasare din cele mai ciudate locuri Cum definiti voi iubirea? 233645
Sus In jos
Tudor
Membru senior
Membru senior
Tudor


Mesaje : 47
Data de inscriere : 16/06/2011
Varsta : 46
Localizare : Pitesti

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyMier Sept 21, 2011 7:28 pm

Cand iubesti cu adevarat simti atunci cand iubita ta nu
este langa tine,simti ca totul s-a oprit,si merge dupa propriul tau
ceas.Simti ca un minut fara persoana iubita este o vesnicie
Cum definiti voi iubirea? 233645
Sus In jos
Eva
Membru senior
Membru senior
Eva


Mesaje : 25
Data de inscriere : 04/10/2011
Localizare : unde vreau

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyLun Oct 10, 2011 12:13 am

O definitie pt iubire nu exista...fiecare
din noi iubeste in felul lui cu intensitate ori cu tandrete...atunci cand iubim
lasam armonia,pacea si iubirea sa ne inunde sufletul...nu stim sa uram cand
iubim...aruncam semintele iubirii si asteptam sa incolteasca insa pentru asta
trebuiesc udate ...stropite cu dragoste...nu te astepta ca toate semintele sa
incolteasca cateva seminte vor ajunge pe pamant sterp si nu vor
incolti....cateva vor zbura duse de vant...iar cateva vor incolti si vor da
roade...nu te astepta sa primesti iubire daca nu daruiesti!
Sus In jos
Nely

Nely


Mesaje : 1
Data de inscriere : 09/10/2011
Varsta : 58
Localizare : vrancea

Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? EmptyLun Oct 10, 2011 12:18 am

Povestioara despre bunastare si iubire!O
femeie iese din casă şi vede 3 moşnegi cu barbă albă stând în faţa casei. Nu-i
cunoştea, dar văzându-i supăraţi îi invită în casă să mănânce ceva.
-Soţul tău este acasă? întreabă ei.
-Nu, este ieşit.
-Atunci nu putem intra. răspunseră ei.
Seara când soţul se întoarce acasă ea îi povesteşte despre cei trei
moşnegi.Du-te şi spune-le că am venit şi pofteşte-i înăuntru
Femeia se duce şi îi invită.
-Nu putem intra toţi în casă răspunseră ei.
-Cum aşa? întreabă ea.
Unul dintre moşnegi îi explică: Eu sunt BUNĂSTARE, el este SUCCES iar celălalt
este IUBIRE. Acum du-te şi întreabă-l pe soţul tău care dintre noi să vina în
casă.
Femeia intră în casă şi îi spune soţului, care se bucură. Ce bine! În acest caz
invită-l pe BUNĂSTARE să ne umple casa cu bunăstare!
Soţia nu a fost de acord. De ce să nu-l invităm pe SUCCES?

Nora îi ascultă dintr-un colţ al casei. N-ar fi mai bine să-l invităm pe
IUBIRE? Casa noastră ar fi atunci plină de iubire! a sugerat nora.

-Hai să ne ghidăm după sfatul norei, îi zice soţul soţiei.
-Du-te afară şi invită-l pe IUBIRE să ne fie oaspete.
Femeia iese afară şi întreabă: Care dintre voi este IUBIRE? Pe el îl invităm să
ne fie oaspete.
IUBIRE porneşte înspre casă. Odată cu el se pornesc în urma lui şi ceilalţi
doi. Surprinsă femeia întreabă : -L-am invitat doar pe IUBIRE. Cum de veniţi şi
voi cu el?
Cei trei moşnegi replicară.Dacă l-ai fi invitat pe BUNĂSTARE sau pe SUCCES,
ceilalţi ar fi rămas pe loc, dar de vreme ce l-ai invitat pe IUBIRE, unde merge
el mergem şi noi. Unde este IUBIRE este şi BUNĂSTARE şi SUCCES!!
DORINŢA NOASTRĂ PENTRU TINE
* Unde este durere, îţi dorim pace şi fericire.
* Unde sunt îndoieli personale, îţi dorim reînnoirea încrederii în abilitatea
ta de-a trece peste greutăţi.
* Unde este oboseală sau blazare, îţi dorim înţelegere, răbdare şi puteri
reînnoite.
* Unde este frică, îţi dorim iubire şi curaj.

(Autor...Carmen Serdean!!)
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cum definiti voi iubirea? Empty
MesajSubiect: Re: Cum definiti voi iubirea?   Cum definiti voi iubirea? Empty

Sus In jos
 
Cum definiti voi iubirea?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Un cuvant pentru fiecare! :: Subiecte :: Totul despre iubire-
Mergi direct la: